Sistem Miloša Šarčeva
Da bi se postigla maksimalna definicija odnosno gubitak adipoznih naslaga, pored ciljno orijentisane dijete koja predstavlja osnovu, potrebno je adekvatno dizajnirati sam trenažni proces. Najefikasniji model predstavlja sistem gigantskih serija Miloša Šarčeva.

Šta su gigantske serije i čemu služe?
Gigantske serije mogu biti agonističke (za istu mišićnu grupu) i antagonističke (za suprotne mišićne grupe). Gigantske serije predstavljaju u jednu seriju povezane 4-6 vježbe koje se uzvode jedna za drugom bez pauze i to sa mnjim težinama i većim brojem ponavljanja. Nakon što se uradi jedna gigantska serija od 4-6 vježbi, pravi se pauza od oko 15 sekundi u funkciji stabilizacije disanja i srčane tenzije. Potom se rade još dva kruga gigantskih serija sa pauzom istog trajanja između njih za istu mišićnu grupu. Nakon toga, prelazi se na novu mišićnu partiju koja se trenira po istom principu: 3 kruga po 6 gigantskih serija sa pauzama od po 15 sekundi između njih. Cilj ovakvog sistema treninga (veliki obim a mali intenzitet rada) bez pauza (funkcija pauze u trenažnom procesu je stabilizacija disanja i srčane tenzije a ne odmor mišića), jeste da se mišić što duže vremena drži pod tenzijom kako bi izvršio što veću količinu rada u jedinici vremena. Na taj način, mahanički stres izazvan treningom pored povećane termogeneze uzrokuje i povećano lučenje adrenalina koji povećava propustljivost membrana mišićnih i masnih ćelija. Sve aminokiseline prethodno unešene u krvotok odlaze u citoplazmu, zbog čega sam trening dobija anabolički efekat. Istovremeno, zbog povišenog lučenja adrenalina i povišene termogeneze, dolazi do konverzije triglicerida u gliceride zatim u glikogen i potom u glukozu koja biva oksidirana u ovom režimu rada.

Periodizacija trenažnog procesa
Ovakav tip treninga traje maksimalno do 30 minuta. Treninzi koji traju duže od 45 minuta, zbog predugog trajanja stresa dovode do suprotnog biohemijskog efekta – povećanog lučenja kortizola koji smanjuje propustljivost membrana mišićnih i masnih ćelija. Zbog toga je veoma važno pravilno periodizirati trenažni proces. U protivnom, adekvatna dijeta i suplementacija imaće umanjen ili nikakav učinak, jer će sve prije treninga unešene aminokiseline biti oksidirane u krvotoku i iskorištene za proizvodnju energije. Dakle, predugi treninzi i treninzi sa predugim pauzama nemaju nikakav anabolički efekat, što je i vidljivo i po formi većine prosječnih vježbača u teretanama.
Sviđa Vam se ovaj članak i želite da saznate nešto više o pravilnom treningu? Kliknite OVDJE i naručite svoj plan treninga!