Endokrini sistem predstavlja najvažniji sistem u ljudskom organizmu. Žlijezde koje ga čine (epifiza, hipofiza, štitna žljezda, grudna žljezda, nadbubrežna žljezda, pankreas te testisi/jajnici) su raspoređene po vertikalnoj osi i hormone luče kao reakciju na informacije iz okruženja. Najvažnija žljezda u endokrinom sistemu je epifiza (pinealna žljezda) koja je zadužena za lučenje hormona melatonina čija je osnovna funkcija regulisanje proizvodnje enzima telomeraze. Enzim telomeraza je odgovorna za obnavljanje dužine telomera – krajeva hromozoma koji se skraćuju prilikom diobe ćelija. Osnovna funkcija telomera je zaštita DNK molekule od oštećenja i održavanje genetske stabilnosti tokom procesa diobe ćelija. Prilikom svake diobe ćelije, dužina telomera se skraćuje, tako da se u ljudskom organizmu ćelijska dioba može izvršiti 50 puta (Hejflikova granica). Nakon toga, nije moguće stvaranje novih ćelija a postojeće ćelije stare i odumiru.
Međutim, ukoliko se nivo melatonina i enzima telomeraze održava konstantno visokim, što je moguće postići suplementacijom, sprečava se skraćivanje telomera te se broj mogućih ćelijskih dioba povećava sa 50 na 300 puta.
Istraživanja vršena na biomarkerima starenja (tolerancija na glukozu, iskoristivost glukoze, promjena gustine kostiju, smanjenje potkožnog masnog tkiva i poremećaji u radu jetre), pokazuju da protokol od 3 mjeseca (25mg telomeraze po kg tjelesne mase na dan) daje rezultate. Suplementacija se može vršiti indirektno uzimanjem kapsula melatonina i direktno uzimanjem enzima telomeraze iz korijena biljke Kozlinac (lat. Astragalus membranaceus).
Smatrate da je ovaj članak koristan i želite da naručite Astragalus? Kliknite OVDJE i kontaktirajte nas!