Kada govorimo o peruanskoj maki, mi zapravo govorimo o 13 različitih ekotipova make koji se prema boji ploda klasifikuju uglavnom u 3 osnovna ekotipa: crna, crvena i žuta. Razlika između ovih tipova je u spoljašnjoj boji ploda (unutrašnjost je iste smeđe boje), okusu (što je ukus gorči maka je čistija) i ljekovitim svojstvima. Svi ekotipovi dolaze od istog sjemena a prirodan odnos prilikom slobodnog rasta i u pravilnom plantažnom uzgoju je 60% žuta, 25% crvena i 15% crna peruanska maka. U tradicionalnoj upotrebi Inka, ove različite boje se nikada nisu odvajale. Međutim, savremena istraživanja su otkrila da se odnos i količina aktivnih komponenti bitno razlikuje u crnoj, crvenoj i žutoj maki što opet bitno određuje i njihovu upotrebu.
Crna (muška) maka je najrjeđe zastupljen ekotip make iz prostog razloga jer najslabije rađa. Međutim, ovaj ekotip predstavlja najjači tip make. Crna maka je specifična po tome što posjeduje najači uticaj na libido u odnosu na druge ekotipove make, te predstavlja modulator broja, kvaliteta i pokretljivosti spermatozoida. U periodu od 2006. do 2016. godine sprovedeno je nekoliko istraživanja o uticaju crne make na proizvodnju i pokretljivost spermatozoida.
Prvo istraživanje je pokazalo da je dnevna proizvodnja sperme (DSP) značajno povećana u grupi koja je koristila crnu maku u odnosu na kontrolnu grupu. Istovremeno, u grupi koja je koristila žutu maku, ovaj je efekat bio slabiji, a crvena maka nije imala efekta na ovaj parametar. Crna maka je jedina povećala pokretljivost sperme. U odnosu na kontrolnu grupu, crvena maka nije uticala na težinu testisa, niti na pokretljivost i broj spermatozoida. Međutim, crvena maka je smanjila težinu prostate. Crna i žuta maka nisu uticale na težinu prostate.
Drugo istraživanje je pokazalo da su crna i žuta maka povećale broj spermatozoida u epididimisu, dok su sve 3 make povećale broj spermatozoida u sjemenovodu bez utiacaja na dnevnu proizvodnju sperme. Zaključak je bio da izolovana crna maka djeluje kao modulator broja spermatozoida na nivou reproduktivnog trakta.
Treće istraživanje se odnosilo na komparativnu analizu uticaja crne i žute make. Grupa koja je koristila crnu maku imala je povećanu koncentraciju broja spermatozoida u epididimisu i sjemenovodu u odnosu na grupu koja je koristila žutu maku.
Veći broj istraživanja odnosio se na proučavanje uticaja isključivo crne make na broj i pokretljivost spermatozoida. Jedna studija je pokazala da crna maka povećava broj spermatozoida već 1 dan nakon početka korištenja.
Pored navedenog, crna maka ima snažan uticaj i na poboljšanje oštećene memorije, te povećanja fizičke izdržljivosti. Jedno istraživanje rađeno u Peruu pokazalo je da žuta maka tokom tri sedmice, povećava fizički otpor, mjereno vremenom dostizanja zamora, za 41% od kontrolne vrijednosti, dok crna maka povećava fizičku izdržljivost za više od 500%.
Dakle, crna (muška) maka je učinkovita za:
- Povećanje libida
- Povećanje broja, kvaliteta i pokretljivosti spermatozoida
- Poboljšanje oštećene memorije
- Povećanje fizičke izdržljivosti
Ako smatrate da je ovaj članak koristan i ako želite da saznate nešto više o adaptogenim biljkama, detoksikaciji organizma i pravilnoj ishrani, kliknite OVDJE i zakažite konsultacije ili naručite lično prilagođen plan ishrane i protokol detoksikacije!