Šta su beta agonisti?
Beta agonisti predstavljaju grupu ljekova koji se zbog relaksirajućeg djelovanja na mišiće u humanoj medicini službeno koriste za liječenje hroničnog bronhitisa, hronične opstruktivne bolesti pluća, i kao antiastmatici (opuštaju disajne puteve, proširuju ih i olakšavaju disanje).

Upotreba beta agonista
U fitnesu i bodibildingu beta agonisti se koriste zbog svojih anaboličkih nuspojava: poboljšane iskoristivosti hrane, pojačanog mišićnog rasta te bolje preraspodjele mišićnog i masnog tkiva. Najpoznatiji beta agonisti su Klenbuterol, Salbutamol, Cimaterol, Raktopamin, Zilpaterol, Terbutalin, Mabuterol. Klenbuterol je inicijalno razvijen kao dugodjelujući beta agonist za tretman bolesti disajnih puteva a kasnije generacije su razvijene sa nekim strukturalnim razlikama koje uzrokuju kraći period djelovanja i kraće vrijeme izlučivanja.
Kako djeluju beta agonisti?
Beta agonisti su oralno aktivni derivati adrenalina koji se vezuju za beta receptore. Postoje dvije osnovne vrste receptora (alfa i beta) koji se dalje dijele (alfa 1, alfa 2, beta 1, beta 2 i beta 3). Alfa receptori su zaduženi za akumulaciju masti a beta receptori za razgradnju masti. Beta agonisti (bilo da su prirodni kao što je adrenalin ili da su sintetički kao što je Klenbuterol), svoje anaboličko djelovanje ostvaruju tako što nakon vezivanja za beta receptore na ćelijskim membranama skeletnih mišića izazivaju niz biohemijskih reakcija kojima mijenjaju metaboličke funkcije u organizmu povećavajući sintezu proteina, smanjujući razgradnju proteina, povećavajući lipolizu i smanjujući lipogenezu. Takođe uzrokuju promjene u koncentraciji pojedinih hormona u krvi te utiču na serumsku enzimsku aktivnost. Stimulacija beta 1 receptora djeluje na ubrzan rad srca i lipolizu. Aktivacijom beta 2 receptora dolazi do opuštanja glatkih mišića bronhija, materice, crijeva i stjenke mokraćnog mjehura te do stimulisanja glikogenolize u skeletnim mišićima, hipertrofije mišića i termogeneze. Aktivacijom beta 3 receptora dolazi do termogeneze u smeđem masnom tkivu i lipolize.

Koji su rezultati upotrebe beta agonista?
Prema raspoloživim podacima u veterinarskoj medicini, upotreba beta agonista može rezultovati povećanjem mišićne mase za oko 40% te smanjenjem masnog tkiva za oko 30%. Za hipertrofiju mišića zaslužni su beta 2 agonisti a povećanje mišićne mase više je posledica smanjenja razgradnje proteina nego povećanja sinteze proteina (zbog toga se u fitnesu i bodibildingu koriste uporedo sa anabolicima). Upotreba beta agonista izaziva promjene u endokrinom i metaboličkom sistemu, porast u protoku periferne krvi, promjene u arteriovenskom sistemu, utiče na otpuštanje insulina, hormona rasta, tiroidnih hormona i kortikosteroida, Upotreba Klenbuterola uzrokuje povećanje koncentracije glukoze, insulina i slobodnih masnih kiselina. Takođe aktivnost specifičnih jetrenih enzima (ALT i ALP) se povećava. Klenbuterol uzrokuje ubrzan rad srca, drhtanje, nervozu, opštu slabost, vrtoglavicu i glavobolju. Dugotrajna upotreba beta agonista može dovesti do smanjenja beta receptora.
Sviđa Vam se ovaj članak i želite da saznate nešto više o tome kako smršati? Kliknite OVDJE i zakažite konsultacije ili naručite lično prilagođen plan ishrane!