Soda bikarbona je derivat soli, čija je upotreba gotovo neograničena. Postoje dva ključna razloga njene redovne konzumacije.

Alkalizacija organizma
Soda bikarbona ima visoku ph vrijednost, te je stoga odlično sredstvo za smanjenje kiselosti organizma a samim tim i odlična prevencija za nastanak i razvoj bolesti. Opšte poznato je da svi virusi i bakterije mogu biti aktivni isključivo u kiseloj sredini. Takođe, opšte poznato je da smanjena ph vrijednost ćelije predstavlja osnovni uzrok njenje transformacije iz aerobnog u anaerobni režim rada. Pionirski korak u pravcu otkrivanja uzroka tumora i raka bila su istraživanja Ota Varburga za koja je 1931 dobio Nobelovu nagradu. Oto Varburg je ustanovio da kancerogene ćelije nastaju usljed smanjenja dotoka kiseonika u ćeliju. Redukovana ćelijska respiracija od 35% dovodi do toga da normalne ćelije prelaze sa oksidativnog metabolizma (aerobna ili oksidativna fermentacija) na anaerobnu (anoksidativnu) fermentaciju. Fermentacija je mikrobiološki proces transformacije uglikohidrata (šećera) u alkohol, kiseline, aldehide, ketone i gasove i ona može biti alkoholna (etil-alkohol), mliječna (mliječna kiselina) i sirćetna (sirćetna kiselina). Inače, mitohondrija energiju proizvodi sagorijevanjem šećera (glikogena to jest glukoze pomješane sa vodom) iz citoplazme. Tom prilikom se proizvodi transformacije šećera oksidiraju uz oslobođenje hemijske energije. U hemijskom smislu vodonik se odvaja i spaja sa kiseonikom iz vazduha (aerobna ili oksidativna fermentacija). U slučaju da u oksidaciji ne učestvuje kiseonik iz vazduha a izdvojeni vodonik primaju aldehidi, kiseline ili druga jedinjenja, onda se radi o anaerobnoj (anoksidativnoj) fermentaciji. U tom smislu, značajna su dva faktora: količina kiseonika i količina šećera. Prvo, soda bikarbona smanjuje kiselost organizma nastalu unosom šećera (ugljikohidrata). Drugo, soda bikarbona smanjuje mliječnu kiselinu nastalu u mišićima usled anaerobne fizičke aktivnosti te tako anulira proces razvoja kancerogenog tkiva. Takođe, režimi ishrane zasnovani na restrikciji ugljikohidrata (šećera) dovode do glukoneogeneze u kojoj organizam proizvodi glikogen sagorijevanjem mliječne (mišićne) kiseline. Otuda, redovan unos sode bikarbone uz restrikciju unosa ugljikohidrata predstavlja najbolji protokol za prevenciju patoloških promjena tkiva.

Smanjenje retencije vode
Da bi organizam mogao efikasno koristiti vodu, ph vrijednost vode treba biti veća od 7. Obična voda koju svakodevno konzumiramo zbog mnoštva razloga ima ph vrijednost nižu od potrebne (npr. hlor je oksidans i on uništava mikroorganizme u vodi i tako je čini podesnom za piće, ali unešen preko vode uništava zalihe Vitamina C u organizmu). Ukoliko je ph vrijednost vode manja od 7, organizam je prinuđen da vrši retenciju vode (periferno zadržavanje vode) u području stomaka, bokova, listova te ispod kože, kako bi izvlačeći kalcijum iz kostiju smanjio njenu kiselost tj povećao njenu ph vrijednost i tako je učinio upotrebljivom. Otuda konzumacija vode sa niskom ph vrijednošću dovodi do natečenog izgleda i nadutog organizma, dehidracije i osteoporoze. Ukoliko se još uz vodu niske ph vrijednosti svakodnevno konzumiraju ugljikohidrati, problemi postaju još veći, jer u metaboličkom procesu 1g ugljikohidrata vezuje 3-5 g vode koju organizam nema na raspologanju, te za metabolizam nepotrebnih šećera organizam upada u još veću dehidraciju, jer vodu mora da izvlači iz ćelija, jetre i endokrinog sistema. Tako na primjer za metabolizam jednog (organizmu apsolutno nepotrebnog) parčeta sirnice od 250 g, organizam mora imati na raspolaganju oko 1 litar vode.
Sviđa Vam se ovaj članak i želite da saznate nešto više o hidrataciji organizma i pravilnoj ishrani? Klikni OVDJE i zakažite konsultacije ili naručite Vama prilagođeni plan ishrane!