Šta je alkalna voda?
Alkalna (živa) voda ima veću ph vrijednost od obične vode. Ph vrijednost (potentia hydrogenii – snaga vodonika) se mjeri količinom vodonikovih jona. Visoka koncentracija vodonikovih jona daje nisku ph vrijednost (visoku kiselost) a niska koncentracija vodonikovih jona daje visoku ph vrijednost (baznost). Skala ph vrijednosti se kreće od 0 do 14. Vrijednosti ispod 7 su kisele a iznad 7 bazne. Granicu između kiselosti i baznosti predstavlja obična voda (ph 7). Kako napraviti alkalnu vodu možete pogledati na sledećem linku.

Minerali
Minerali koji alkalnu (živu) vodu čine baznom su natrijum, kalijum, kalcijum i magnezijum. Zahvaljujući njima, alkalna voda ima veću ph vrijednost od obične vode zbog čega se i zove živa voda. Funkcije ovih minerala su:
- Kalcijum: zaštita kostiju, srca, mišića i nervnog sistema.
- Magnezijum: konvertuje ugljikohidrate u energiju i učestvuje u 300 biohemijskih reakcija. Jedna od ključnih uloga magnezijuma, kada je riječ o vodi, jeste ubacivanje vode u ćeliju. Bez magnezijuma voda neće ući u ćeliju nego će ostati u vanćelijskom prostoru (retencija vode).
- Natrijum: važan za mišićnu kontrakciju, međućelijsku razmjenu vode, krvni pritisak i funkciju nervnog sistema. U prirodi se natrijum uvijek nalazi pomiješan sa ostalim mineralima (npr. morska voda). Ukoliko se izoluje postaje toksin (npr, obična jodirana kuhinjska so). Takođe, natrijum se nikada ne unosi sa hranom (soljenje hrane) nego sa vodom. Da bi voda koju pijemo bila djelotvorna (ušla u ćeliju), pored natrijuma nepohodno je prisustvo drugih minerala. U protivnom, voda će samo proći kroz organizam (indikator je brzina i učestalost mokrenja nakon konzumacije vode). Stoga je neophodno natrijum unositi istovremeno sa ostalim mineralima a u tom pogledu naričito se izdvaja Himelajska so koja pored natrijuma sadrži još 75 minerala.
- Kalijum: elektrolit neophodan za funkciju mišića, rehidraciju i metabolizam. Jedna od osnovnih uloga kalijuma, kada je riječ o vodi, jeste zadržavanje vode u unutarćelijskom prostoru. Da bi kalijum ušao u ćeliju neophodan je vitamin D3. U vanćelijskom prostoru dominira natrijum a u unutarćelijskom prostoru je veća koncentracija kalijuma. Kada voda prolazi iz zone visoke koncentracije natrijuma (vanćelijski prostor) u zonu visoke koncentracije kalijuma (unutarćelijski prostor), nastaje osmoza – ćelijska membrana proizvodi energiju koja se deponuje kao ATP (adenozin trifosfat).

Upotreba alkalne vode
Alkalna (živa) voda se koristi za:
- snižava šećer u krvi
- snižava holesterol i trigliceride u krvi
- snižava lipide u krvi
- smanjuje nivo glukoze, holesterola i triglicerida u krvi
- suzbija slobodne radikale (antioksidans)
- smanjuje neželjene nuspojave hemodijalize
- sprečava nastanak pjeska i kamena u mokraćnoj bešici, bubrezima i žuči
- neutralisanje kiselina u želucu
- liječenje poremećaja gastrointestinalnog trakta
- rehidraciju
- saniranje dijareje
- liječenje dijabetesa
- kod upale crijevnog trakta
- snižava krvni pritisak
- smanjuje viskozitet krvi
- smanjenje kardiovaskularnog naprezanja zbog dehidracije.
- usporava starenje ćelija
Sviđa Vam se ovaj članak i želite da saznate nešto više o pravilnoj hidrataciji i detoksikaciji organizma? Kliknite OVDJE i zakažite konsultacije!